Start arrow Akcesoria do wina
Akcesoria do wina Drukuj Email

Jednym z najważniejszych akcesoriów do wina, bez którego się nie obędziemy przy otwieraniu nowej butelki jest korkociąg. Mamy do wyboru:

- korkociąg śrubowy – w przypadku dość mocno zakorkowanych butelek niewygodny w użyciu, trzeba wykazać się dość dużą siłą i cierpliwością podczas używania właśnie tego korkociągu,

- korkociąg dźwigniowy, z tak zwanymi „skrzydełkami” ma na ogół bardzo krótką śrubę, która nie obejmuje całego korka i bardzo często go niszczy, nazywany jest ,,łamaczem korków” i profesjonaliści radzą go nie używać,

- nowoczesny korkociąg śrubowy posiada długie ostrze, wyciąga korek za pomocą obracającej się w jednym kierunku śruby. Ma on również poważną wadę, przewierca czasami korek na wylot przez co do wina mogą dostać się okruchy korka,

Akcesoria do wina


- korkociąg płytkowy najlepiej spisuje się przy starych winach. Składa się on z dwóch cienkich, płaskich ostrzy. Jeden z nich jest nieco dłuższy od drugiego. Ostrza korkociągu wciska się między korek a ściankę butelki, po czym skręca się korek, delikatnie go wyciągając, dzięki czemu wydobywa się nienaruszony korek, nie powstaje w nim dziura. Wadą tego korkociągu jest trudność jego użycia.

- klasyczny korkociąg kelnerski – składa się z otwieracza, służącego za dźwignię, ostrza o długości około pięciu centymetrów i nożyka. Za pomocą tego korkociągu dość łatwo można sobie poradzić prawie z każdym korkiem, nawet z pękniętym. Jeżeli korek jest pęknięty wkłada się po prostu ostrze pod katem 45 stopni. Zaletą jest także mała wielkość, mieści się on w kieszeni, torebce.  

Jeśli nie mamy w domu piwnicy, a lubujemy się w kolekcjonowaniu win możemy je w łatwy sposób wyeksponować. Wino nie lubi tłoku, a uwielbia leżakować, dlatego najlepsze są barki z półkami na każdą butelkę osobno. Można kupić także różnego typu stojaki, w których wino będzie leżeć pod odpowiednim kątem.

Na rynku, także w sklepach internetowych dostępny jest ogromny wybór korków do otwartego już wina, wykonanych na przykład ze stali nierdzewnej. Dostępne są korki do tradycyjnych butelek, korki do szampana. Można kupić także termometr do wina oraz obrączki na szyjki butelek, lejki, nalewaki do wina.

Wino


Doskonałym prezentem dla smakosza wina może być zestaw akcesorii do wina, który można kupić w eleganckim i pięknym pudełku.