Start arrow Historia uprawy winorośli
Historia uprawy winorośli Drukuj Email

Aby uznać siebie za prawdziwego smakosza wina, warto znać historię i drogę, jaką przeszły latorośle winogron wędrujące z krajów południowych do Europy, a potem do Polski. Ciekawa, choć może niezaskakująca historia uprawiania winorośli rozpoczyna się 7000 lat p.n.e. w okolicach Gruzji i Armenii, chociaż istnieją hipotezy przypuszczające, ze wino pojawiło się już 1000 lat wcześniej na terenie Turcji.


Nie dziwi więc fakt, że wino było obecne na stołach wielu zamożnych ludzi i stało się jednym z obowiązkowych napojów, jakie musiały tam się znaleźć podczas każdego posiłku. Winorośl dotarła do basenu Morza Śródziemnego bardzo szybko, a Grecy w X w p.n.e. rozprzestrzenili winorośle do Włoch i Francji. W czasach świetności Imperium Rzymskiego uprawa winorośli rozprzestrzeniła się również na dalsze, chłodniejsze regiony Europy. Jednak wraz z upadkiem cesarstwa, winnice ostały się tylko przy klasztorach, gdzie wyznawcy Chrystusa upatrywali w nim symbolu przemienienia w krew pańską podczas mszy. Szczególnie Cystersi i Benedyktyni przyczynili się do rozpowszechnienia nowych metod uprawy i badań nad glebą najbardziej odpowiednią pod latorośle. Ciekawostką jest fakt, że butelki do win, jakie znamy dzisiaj znane są od XVII wieku – wcześniej znano wino wyłącznie beczkowe, które było nalewane z nich bezpośrednio.


Mówiąc o rozwoju wina poza granicami kontynentu europejskiego, warta uwzględnienia jest późna data rozpoczęcia produkcji na kontynentach amerykańskich, dokładnie w Chile, bo dopiero w XVI wieku. Alkohol zawarty w winie był dobrym środkiem bakteriobójczym, a beczki z winem były obowiązkowym elementem nie tylko na statkach, ale także w każdej osadzie i zamku.

 

winogrono