Start arrow Kieliszki do wina
Kieliszki do wina Drukuj Email

Podczas obiadów lub kolacji o uroczystym charakterze podaje się obok innych trunków także i wino. Czasem więcej niż jeden gatunek. W takich przypadkach przy każdym nakryciu powinny być podane odpowiednie kieliszki, ustawione przed talerzem, nieco ukośnie w stosunku do krawędzi stołu. Pierwszy od prawej strony ustawia się kieliszek do wódki, następnie smukły kielich na wysokiej nóżce - do wina białego, kielich, którego krawędzie zwracają się do środka na niższej nóżce – do wina czerwonego, i szeroki, płaski - do szampana.

Kieliszki do białego wina należy napełniać najwyżej do połowy, natomiast kieliszki do wina czerwonego napełniamy w około 1/3. Nie napełnia się kieliszka do pełna. Kieliszki nie w pełni napełnione pozwalają uwolnić aromat wina i całą gamę smakową.

Kieliszki do wina
Rodzaje kieliszków


Przy spożywaniu win owocowych można zwracać mniejszą uwagę na kształt kieliszków.

Jakimi ogólnymi cechami powinien charakteryzować się kieliszek do wina? Barwa szkła, z jakiego wykonany jest kieliszek powinna być biała i czysta, tak by można było podziwiać klarowność wina i jego barwę. Szkło powinno być ponadto cienkie, by gdy zaistnieje taka potrzeba można je ogrzać ciepłem dłoni. Niewątpliwie koniecznością jest by kieliszek miał nóżkę, raz z powodu wygody, dwa z racji estetycznych, a także praktycznych, by wino zbyt szybko nie uległo ogrzaniu.

Przeczytaj więcej o doborze szkła gastronomicznego do odpowiednich napojów. 

 

 

Osobiście przekonałem się ostatnio, że odpowiedni kieliszek do wina ma moc dla zaakcentowania wszelkich przyjemnych doznań jakie to wino może dać. Przede wszystkim istotne jest to dla wina czerwonego, gdzie istotna część wrażeń należy zmysłu powonienia.
W winiarskim światku renomą cieszą się kieliszki Riedla (rekomendowane choćby przez głównego winoznawcę Roberta Parkera), jednak fakt, faktem że są one dość drogie, szczególnie jeśli planowalibyśmy zakup całego kompletu na 6 czy 12 osób. Trafiłem jednak na na coś innego, myślę nie gorszego - stałem się posiadaczem dwóch, odważę się uzyć tego słowa rewelacyjnych typów kieliszków Chateau Noveau do czerwonego wina.
Pierwszy z nich widzimy poniżej

Kieliszek do win czerwonego Pinot Nor
Choć w sklepach internetowych sprzedawany ogólnie jako "kieliszek wina czerwonego", wg informacji na opakowaniu,jest to kieliszek do burgundów np. szczepu pinot noir (choc faktycznie jest bardzej uniwersalny). Jest to kieliszek o sporych rozmiarach (690ml - zdjęcie nie odda jego wyglądu) i dość dużej szerokości.Wino rozlewa się w nim na dość dużej powierzchni.  Dlatego też nawet szczep o dość delikatnym zapachu jak choćby Pinot Noir posiada sporą powierzchnię kontaktową z powietrzem co pozwala zintensyfikować zapach, a zwężenie kieliszka u góry  przyjemnie go skupia u wylotu. Opisywany typ kieliszka Chateau Noveau, jako kieliszek do wina czerwonego, jest dostępny przynajmniej w kilku sklepach internetowych. Mój pochodzi ze sklepu Technica (link - kieliszki Chateau Noveau ).

Posiadam jeszcze drugi rodzaj kieliszka do wina czerwonego Chateau Noveau - jest to z kolei kieliszek dedykowany dla win typu Bordeaux. Posiada także dość dużą pojemność (bardzo to lubię w kieliszkach do czerwonego wina), jest węższy i wyższy "burgunda". Wino rozlewa się także na sporej powierzchni, a wysokość kieliszka pozwala na uniesienie i skoncentrowanie się zapachu przy jego wylocie .... rewelacja ;). Niestety tego kieliszka nie widzę w chwili obecnej z sklepach internetowych (dostałem go w prezencie).
Oba typy kieliszków są wykonane wykonane cienkiego z bezołowiowego kryształu o mocnym połysku i pełnej przeźroczystości. Nie tylko smakowo, ale także wizualnie sporo uroku, także wg opinii znajomych.

Pamiętajmy że tak jak arcydzieło wizualne na talerzu potrafi istotnie wpłynąć na doznania konsumpcyjne, tak i właściwy kieliszek potrafi wpłynąć na odbiór wina!