Start arrow Podawanie wina
Podawanie wina Drukuj Email

Bardzo ważne jest umiejętne serwowanie wina, dzięki któremu alkoholowy trunek będzie niezapomnianie i w pełni smakował. Należy pamiętać o kilku zasadach, które niestety mają także liczne wyjątki:

   1. wina białe podaje się przed czerwonymi
   2. wina młode przed starszymi
   3. wina wytrawne przed winami słodkimi
   4. wina lekkie przed ciężkimi

Niezmiernie istotne są także wszystkie czynności, które wykonujemy przed rozlaniem wina. Na początku oczywiście musimy odkorkować butelkę z winem. Po wyjęciu korka należy wytrzeć serwetką szyjkę butelki od środka i na zewnątrz oraz sprawdzić stan korka, czy nie jest w jakikolwiek sposób naruszony, na przykład pokryty pleśnią. Może to oznaczać, że wino jest zepsute. Przed rozlaniem wina gościom należy nalać do własnego kieliszka niewielką jego ilość i skosztować (w restauracji to kelner powinien podać odrobinę wina do posmakowania osobie zamawiającej).

Podawanie wina
Podawanie wina


Wiele kontrowersji i niejasności budzi kolejność nalewania wina. Wiele osób twierdzi, że najpierw powinno się podawać je kobietom. Tymczasem w świecie tego trunku przyjęła się inna tradycja. Najpierw kelner daje do skosztowania wino osobie zamawiającej, po jej akceptacji nalewa wino wszystkim gościom, zaczynając od osoby siedzącej po prawej stronie zamawiającego.