Start arrow Temperatura wina
Temperatura wina Drukuj Email

Temperatura, w jakiej podaje się wino powinna być ściśle przestrzegana. Wina czerwone spożywa się w tak zwanej temperaturze pokojowej, to znaczy. 16-20°C. Wina typu aperitifów, jak wermuty, podaje się w temperaturze pokojowej lub ochłodzone do 10-12°C. Wina białe stołowe chłodzi się do temp. 8-10°C, im wino słodsze tym powinno być lepiej schłodzone.

Temperatura wina


Podając szampana, trzeba pamiętać, że pije się go zawsze dobrze schłodzonego, powinien mieć on temperaturę 5-6°C, czyli najlepiej jak jest zimny, lecz nie zamrożony. Najwygodniej podawać go w kubełku z lodem, co jest korzystniejsze i lepiej widziane niż podawanie go po wcześniejszym zamrożeniu w lodówce. Taki zabieg zamrożenia szampana wpływa bowiem ujemnie na subtelny i delikatny aromat tego trunku.

Można powiedzieć, że ogólną zasadą jest podawanie wina lekko schłodzonego do temperatury 12-14°C, jest ono wtedy najsmaczniejsze. Należy jednak unikać zbytniego wahania temperatur, na przykład wkładania wina do zamrażarki, w celu szybszego jego schłodzenia. Tak drastyczna operacja bowiem może nieodwracalnie uszkodzić wino i straci ono swój smak.