Start arrow Wino a potrawy
Wino a potrawy Drukuj Email

Jeśli podajemy wino przy posiłku, należy dostosować je do podawanych potraw. Na eleganckich przyjęciach przed rozpoczęciem posiłku podaje się wermut (rodzaj wina ziołowego), schłodzony lub z lodem, albo cocktail, którego podstawowym składnikiem jest wermut. Następnie podaje się do każdego dania inny gatunek wina, poczynając od win wytrawnych poprzez półwytrawne i półsłodkie aż do słodkich. Dobranie dobrego wina do potrawy jest dość trudne, żeby było to łatwiejsze warto poznać ogólne zasady:

- wina białe wytrawne podaje się do zimnych mięs, ryb, drobiu o białym mięsie - kurcząt, kur, indyków, perliczek,

Wino a potrawy


- wina czerwone wytrawne stosuje się w zestawieniu z potrawami z dziczyzny, mięsa ciemnego, drobiu o ciemnym mięsie – kaczek, gęsi oraz do potraw mącznych,

- wina białe lub czerwone słodkie można podawać tylko do deseru, a nie do potraw podczas posiłku głównego, zasadniczego,

- szampana najczęściej podajemy przy deserze, jakkolwiek można podawać go do każdego dania, stosując kolejność od gatunków wytrawnych do słodkich.

Innym kryterium doboru wina do potrawy jest jego ciężar i moc. Według tej zasady, kryterium należy dobierać wina i potrawy o podobnej mocy, do delikatnych, lekkich posiłków wina lekkie, do ciężkich wina mocne. Ponadto do dań złożonych lepiej dobrać wina o niezbyt bogatym i skomplikowanym smaku, a do dań prostych lepsze będą wina o bogatej gamie smakowej. Dlaczego? Taki dobór wina i potrawy sprawi, że będą one współgrać ze sobą, wzajemnie się uzupełniać.

Warto także zwrócić uwagę na sosy podawane do potrawy, jeśli będziemy jeść mięso polane sosem, w skład którego wchodzi czerwone wino, nie pozostaje nam nic innego jak podać do tej potrawy właśnie czerwone wino.

 

 

 

Zobacz także kolejne podstrony: