Start arrow Zdrowotne właściwości wina
Zdrowotne właściwości wina Drukuj Email

Umiarkowane spożywanie wina może być bardzo korzystne dla zdrowia - ta teza udowodniona licznymi badaniami głosi, że ludzie regularnie spożywający małe ilości wina cieszą się lepszym zdrowiem. Ale co sprawia, że wina zarówno czerwone, jak i białe, wpływają na zdrowie?


Bardziej dobroczynnie działającym winem na organizm jest wino czerwone. Dzieje się tak z powodu wysokiej zawartości taniny, której białe wino nie posiada, albo posiada w dużo mniejszych ilościach. I nie ma to nic wspólnego z niższą jakością wina białego – po prostu do produkcji tego wina nie dodawane są skórki, zawierające ową taninę i barwniki.


Wino czerwone charakteryzuje się wyższą cierpkością, więc ludzie o słabszym żołądku powinni je wybierać częściej niż białe. Spowodowane jest to zwiększoną zawartością związków fenolowych w tym czerwonym napoju. Kolejną przewagą wraz z niższą kwasowością, jest słabszy aromat wina czerwonego, co może wpływać na zdrowsze jelita i nerki .


Działania wina


Wino czerwone: relaksuje, usypia
Wino białe: pobudza i ożywia

Do ogólnego wpływu win na zdrowie można także zaliczyć poprawę krążenia, procesów trawiennych jak i również poprawę krążenia wieńcowego. Warto jednak jeszcze raz podkreślić, że poprawę kondycji zdrowotnej można odczuć po regularnym spożywaniu nie więcej niż lampki dziennie.

 

winorośle